Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Online rezervácia leteniek

[Folder]


Dospelý
16+
Mládežník
12 - 15 r.
Dieťa
2 - 11 r.
Kojenec
0-23mes
Archív správ

Aktuality

[Nádherná talianska Perugia teraz od 40 € spiatočne]
21.09.2023
Nádherná talianska Perugia teraz od 40 € spiatočne

Milujete históriu, krásnu prírodu a prechádzky po starobylých uličkách? Potom je pre vás očarujúca Perugia ako stvorená! Toto bývalé pápežské mesto s univerzitou a mnohými historickými stavbami, nachádzajúce sa v podhorí medzi údolím Tiberu a Trasimenským jazerom, môžete teraz navštíviť aj s akciovými letenkami z Viedne.

viac
[Zažite jesennú Maltu z Bratislavy s lacnými letenkami už od 45 €!]
12.09.2023
Zažite jesennú Maltu z Bratislavy s lacnými letenkami už od 45 €!

Krásne pláže, bohatá história, divoká príroda či priezračná voda. Malta zaručene očarí nejedného návštevníka a to nielen vďaka svojej kráse, ale aj aktuálnym cenám leteniek na Maltu z Bratislavy alebo Viedne už od úžasných 45 €.

viac
[Objavte podmanivý Kuvajt s letenkami z Viedne už od 99 €]
05.09.2023
Objavte podmanivý Kuvajt s letenkami z Viedne už od 99 €

Zmes modernej architektúry v kontraste s tradíciami, bohatým kultúrnym dedičstvom a rozľahlou púštnou krajinou. Aj tak by sa dal opísať jedinečný Kuvajt, skrytá perla Blízkeho východu. Vydajte sa objaviť toto úžasné miesto, spoznajte chute kuvajtskej kuchyne a autentickú arabskú kultúru, teraz navyše s letenkami z neďalekej Viedne za skvelé ceny.

viac
[Rekordný júl na košickom letisku]
11.08.2023
Rekordný júl na košickom letisku

Východoslovenská metropola ohlásila nový rekord v počte odbavených cestujúcich za mesiac júl. Bránami košického letiska prešlo v tomto období až neuveriteľných 97 066 pasažierov, čo je o 1,4 % viac ako v júli minulého roka. Celkovo bolo na tomto letisku od začiatku roka 2023 (za 7 mesiacov) odbavených 344 876 cestujúcich.

viac
[Zaleťte si do Londýna z Košíc či Bratislavy od úžasných 39 € spiatočne!]
01.08.2023
Zaleťte si do Londýna z Košíc či Bratislavy od úžasných 39 € spiatočne!

Do jednej z najobľúbenejších destinácií Slovákov si priamo z našich končín môžete za mimoriadnu cenu odskočiť už toto leto či na jeseň. Parádne termíny však nájdete až do začiatku budúceho roka. Ak máte chuť na obrovskú dávku histórie, výnimočnej atmosféry, množstvo kultúrnych a umeleckých podujatí, skvelé jedlo, či špičkový futbal, je pre vás Londýn priam ako stvorený.

viac

Krátka história Helsínk

Budova parlamentu v Helsinkách
Budova parlamentu v Helsinkách

Helsinki majú zaujímavú a bohatú históriu, vydajte sa po jej stopách spolu s nami prostredníctvom nasledujúcich riadkov.

Do Švédskeho kráľovstva v 16. storočí patrilo aj Fínsko. Kráľ Gustáv I. Vasa vraj založil Helsinki preto, aby existovalo mesto, ktoré bude konkurovať mestu Reval (dnešný Tallinn), ktoré sa nachádzalo na južnej strane Fínskeho zálivu. Oficiálny dátum vzniku Helsinki je 12. jún 1550. Tento deň sa do dejín zapísal ako ten, kedy kráľ prikázal mešťanom z okolitých miest, aby sa presťahovali do novovzniknutých Helsínk. Švédsky sa Helsinki nazývajú Helsingfors.

V 18. storočí, konkrétne po založení Petrohradu v roku 1703 zosilnel ruský vplyv. Zo vzájomného súperenia medzi Ruskom a Švédskom vznikla Severná vojnaHelsinki v rokoch 1713 – 1721 obsadili ruské vojská a následne sa situácia zopakovala aj v rokoch 1741-1743. Námorná pevnosť Sveaborg, tzv. Gibraltar severu“ slúžiaca obrane mesta sa začala budovať až v roku 1748. V súčasnosti sa nazýva Suomenlinna a patrí k turistickým cieľom  väčšiny návštevníkov Helsínk .

Uzavretie spojenectva medzi Napoleonom Bonaparte a ruským cárom Alexandrom I. znamenalo pre Švédsko opäť neľahké obdobie, v roku 1808 totiž Rusko Švédsku vypovedalo vojnu. Pevnosť mesto Helsinki pred ruskými vojskami neochránila. Po vyhlásení mieru bolo Fínsko pripojené k Rusko ako autonómne veľkovojvodstvo. V roku 1812 cár Alexander I. vymenoval Helsinki za hlavné mesto Fínska. Z predchádzajúceho hlavného mesta Turku bola do Helsínk presunutá aj najstaršia fínska univerzita.

Vojna sa na meste výrazne podpísala. Následne muselo prejsť viacerými architektonickými úpravami a v centre začal prevládať empírový štýl. V tomto období bol postavená evanjelická katedrála, ktorej stavba bola dokončená v roku 1852. V druhej polovici 19. storočia Helsinki prešli výrazným priemyselným rastom až sa stali najpriemyselnejším fínskym mestom. V tomto období sa aj výrazne zvýšil počet ich obyvateľov, až dosiahol hodnotu 100 000. Železničná sieť sa rozrástla tiež v 19. storočí, v roku 1862 boli Helsinki spojené s Hämeenlinnou a v roku 1870 s Petrohradom. Nová architektúra bola výrazne ovplyvnená západoeurópskymi prvkami industrializáciou.

Rok 1906 bol významný najmä pre ženy, tie tu totiž ako druhé na svete získali právo voliť.

V roku 1918 sa stalo Fínsko samostatné. Po fínskej občianskej vojne v roku 1918 sa Helsinki začali rýchlo rozvíjať. V architektúre sa čoraz viac objavovali hlave klasicistické a funkcionalistické prvky. Počas rokov 1934 – 1938 sa staval olympijský štadión, na ktorom sa mali odohrať letné olympijské hry, žiaľ, kvôli vojne sa zrušili. Počas vojny sa Helsinki úspešne bránili náletom ruských vojsk.

Po druhej svetovej vojne sa rozvoj mesta ešte viac zrýchlil. V meste pribudlo množstvo imigrantov, a tak sa budovali aj nové predmestia. Začali vznikať moderné stavby, ako napríklad veľké kongresové centrum Finlandia (1971), nová budova opery (1993), Múzeum moderného umenia (1998) a iné.

Fínsko je od roku 1995 členom Európskej únie a jeho hlavné mesto Helsinki bolo v roku 2000 zvolené za Európske mesto kultúry.

 

Uvedené informácie majú len informatívny charakter a boli platné v čase písania článku. CK MALKO POLO, s.r.o. prevádzkovateľ portálu letenky.sk neručí za ich správnosť a aktuálnosť.

Vyberte si lacné letenky do Helsínk:


Špeciálna ponuka

Kam Odkiaľ Cesta Spoločnosť Konečná cena s taxami
Helsinky Viedeň [obojsmerná letenka] Ryanair 67,-  Výber dátumov
Ceny sú konečné, zahŕňajú letenku, taxy a poplatok za vystavenie.

« späť

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent