Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Online rezervácia leteniek

[Folder]


Dospelý
16+
Mládežník
12 - 15 r.
Dieťa
2 - 11 r.
Kojenec
0-23mes
Archív správ

Aktuality

[Parádne letenky na Malorku aj cez letnú sezónu už od 64 € spiatočne!]
07.06.2024
Parádne letenky na Malorku aj cez letnú sezónu už od 64 € spiatočne!

Krásne biele piesočnaté pláže, tyrkysové more, po celý rok príjemné počasie, ideálne tiež pre deti. A nielen to! Malorka toho ponúka omnoho viac ako len dovolenkové rezorty. Niet sa teda čo čudovať, že je obľúbenou destináciou aj španielskej kráľovskej rodiny. Navyše teraz s možnosťou zakúpiť si spiatočné letenky na Malorku za veľmi výhodné ceny, už od 64 €.

viac
[Letenky do chorvátskych miest za super výhodné ceny už od 34 €!]
30.05.2024
Letenky do chorvátskych miest za super výhodné ceny už od 34 €!

Split, Zadar, Dubrovník či Rijeka - ak ste milovníkmi Chorvátska a jeho výnimočných miest, teraz je ten správny čas, zaobstarať si spiatočné letenky za jedinečné ceny už od 34 € a to dokonca v letnej sezóne. Užite si dovolenku pri mori s rodinou či priateľmi tento rok lacno!

viac
[Lacné letenky do Bologne z Viedne už od parádnych 41€!]
24.05.2024
Lacné letenky do Bologne z Viedne už od parádnych 41€!

Spoznajte úchvatnú historickú Bolognu počas letnej sezóny a prineste si z vašej dovolenky domov kopec nezabudnuteľných zážitkov. Jedno z najkrajších talianskych miest, ktoré jednoznačne stojí za návštevu, je aktuálne na dosah z neďalekej Viedne za skvelú cenu už od 41 € spiatočne.

viac
[Akciové letenky na grécky Mykonos, ostrov božských pláží (od 55 €)]
10.05.2024
Akciové letenky na grécky Mykonos, ostrov božských pláží (od 55 €)

Nádherné tyrkysové more, krásne pláže zaliate slnkom, v pozadí typické veterné mlyny... grécky ostrov Mykonos je jednoducho perfektnou destináciou na dovolenku pri mori, či už vo dvojici, s rodinou alebo priateľmi. Okrem ukážkových pláží a tradičnej kykladskej architektúry po zotmení oplýva tiež bohatým nočným životom. Na božskom Mykonose sa zaručene nudiť nebudete!

viac
[Letisko s najväčšou kapacitou na svete bude po novom v Dubaji]
03.05.2024
Letisko s najväčšou kapacitou na svete bude po novom v Dubaji

Koncom apríla 2024 schválil dubajský šejk Mohammed bin Rašíd al-Maktúm konečný návrh nových terminálov na medzinárodnom letisku Al Maktúm. Bude tak 5-krát väčšie ako súčasné medzinárodné letisko v Dubaji (DXB).

viac

Krátka história Helsínk

Budova parlamentu v Helsinkách
Budova parlamentu v Helsinkách

Helsinki majú zaujímavú a bohatú históriu, vydajte sa po jej stopách spolu s nami prostredníctvom nasledujúcich riadkov.

Do Švédskeho kráľovstva v 16. storočí patrilo aj Fínsko. Kráľ Gustáv I. Vasa vraj založil Helsinki preto, aby existovalo mesto, ktoré bude konkurovať mestu Reval (dnešný Tallinn), ktoré sa nachádzalo na južnej strane Fínskeho zálivu. Oficiálny dátum vzniku Helsinki je 12. jún 1550. Tento deň sa do dejín zapísal ako ten, kedy kráľ prikázal mešťanom z okolitých miest, aby sa presťahovali do novovzniknutých Helsínk. Švédsky sa Helsinki nazývajú Helsingfors.

V 18. storočí, konkrétne po založení Petrohradu v roku 1703 zosilnel ruský vplyv. Zo vzájomného súperenia medzi Ruskom a Švédskom vznikla Severná vojnaHelsinki v rokoch 1713 – 1721 obsadili ruské vojská a následne sa situácia zopakovala aj v rokoch 1741-1743. Námorná pevnosť Sveaborg, tzv. Gibraltar severu“ slúžiaca obrane mesta sa začala budovať až v roku 1748. V súčasnosti sa nazýva Suomenlinna a patrí k turistickým cieľom  väčšiny návštevníkov Helsínk .

Uzavretie spojenectva medzi Napoleonom Bonaparte a ruským cárom Alexandrom I. znamenalo pre Švédsko opäť neľahké obdobie, v roku 1808 totiž Rusko Švédsku vypovedalo vojnu. Pevnosť mesto Helsinki pred ruskými vojskami neochránila. Po vyhlásení mieru bolo Fínsko pripojené k Rusko ako autonómne veľkovojvodstvo. V roku 1812 cár Alexander I. vymenoval Helsinki za hlavné mesto Fínska. Z predchádzajúceho hlavného mesta Turku bola do Helsínk presunutá aj najstaršia fínska univerzita.

Vojna sa na meste výrazne podpísala. Následne muselo prejsť viacerými architektonickými úpravami a v centre začal prevládať empírový štýl. V tomto období bol postavená evanjelická katedrála, ktorej stavba bola dokončená v roku 1852. V druhej polovici 19. storočia Helsinki prešli výrazným priemyselným rastom až sa stali najpriemyselnejším fínskym mestom. V tomto období sa aj výrazne zvýšil počet ich obyvateľov, až dosiahol hodnotu 100 000. Železničná sieť sa rozrástla tiež v 19. storočí, v roku 1862 boli Helsinki spojené s Hämeenlinnou a v roku 1870 s Petrohradom. Nová architektúra bola výrazne ovplyvnená západoeurópskymi prvkami industrializáciou.

Rok 1906 bol významný najmä pre ženy, tie tu totiž ako druhé na svete získali právo voliť.

V roku 1918 sa stalo Fínsko samostatné. Po fínskej občianskej vojne v roku 1918 sa Helsinki začali rýchlo rozvíjať. V architektúre sa čoraz viac objavovali hlave klasicistické a funkcionalistické prvky. Počas rokov 1934 – 1938 sa staval olympijský štadión, na ktorom sa mali odohrať letné olympijské hry, žiaľ, kvôli vojne sa zrušili. Počas vojny sa Helsinki úspešne bránili náletom ruských vojsk.

Po druhej svetovej vojne sa rozvoj mesta ešte viac zrýchlil. V meste pribudlo množstvo imigrantov, a tak sa budovali aj nové predmestia. Začali vznikať moderné stavby, ako napríklad veľké kongresové centrum Finlandia (1971), nová budova opery (1993), Múzeum moderného umenia (1998) a iné.

Fínsko je od roku 1995 členom Európskej únie a jeho hlavné mesto Helsinki bolo v roku 2000 zvolené za Európske mesto kultúry.

 

Uvedené informácie majú len informatívny charakter a boli platné v čase písania článku. CK MALKO POLO, s.r.o. prevádzkovateľ portálu letenky.sk neručí za ich správnosť a aktuálnosť.

Vyberte si lacné letenky do Helsínk:


Špeciálna ponuka

Kam Odkiaľ Cesta Spoločnosť Konečná cena s taxami
Helsinky Viedeň [obojsmerná letenka] Ryanair 75,-  Výber dátumov
Ceny sú konečné, zahŕňajú letenku, taxy a poplatok za vystavenie.

« späť

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent