Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Online rezervácia leteniek

[Folder]


Dospelý
16+
Mládežník
12 - 15 r.
Dieťa
2 - 11 r.
Kojenec
0-23mes
Archív správ

Aktuality

[Luxus, cigarety, alkohol či prehliadka dokonalých outfitov - aj takto vyzeralo lietanie v minulosti]
14.01.2021
Luxus, cigarety, alkohol či prehliadka dokonalých outfitov - aj takto vyzeralo lietanie v minulosti

Komerčné lietanie vzniklo ešte pred druhou svetovou vojnou, výraznejšie rozmáhať sa však začalo až po nej. Považované bolo za exkluzívnu formu prepravy a nieslo sa najmä v znamení luxusu. V 50. a 60. rokoch zažívalo svoj zlatý vek, lietať sa vtedy začalo aj do exotickejších destinácií. A ako si lietanie užívali samotní cestujúci? Prezradíme vám v našom článku.

viac
[Digitálny očkovací preukaz ako cesta k slobodnému cestovaniu]
07.01.2021
Digitálny očkovací preukaz ako cesta k slobodnému cestovaniu

Pravdepodobne sa už čoskoro dočkáme novinky, ktorá nám opätovne uľahčí slobodné cestovanie po celom svete. Reč je o mobilnej aplikácii, ktorá by obsahovala informácie o tom, či ste zaočkovaní proti COVID-19, prípadne ste koronavírus už prekonali alebo máte aktuálny negatívny test. Platnosť preukazu by sa mohla okrem cestovania vzťahovať napríklad aj na návštevu kultúrnych a športových podujatí.

viac
[Ako získať negatívny výsledok testu na COVID-19 v angličtine?]
08.12.2020
Ako získať negatívny výsledok testu na COVID-19 v angličtine?

Chystáte sa do zahraničia? Potvrdenie o negatívnom výsledku testu na COVID-19, ktoré budete pri svojej ceste potrebovať, vám však v slovenskom jazyku vo väčšine krajín sveta neakceptujú. Preto vám odporúčame nechať si ho vyhotoviť v angličtine. Ako na to?

viac
[Egyptair spúšťa priamu linku z Budapešti do Hurghady]
23.11.2020
Egyptair spúšťa priamu linku z Budapešti do Hurghady

Nové letecké spojenie na trase Budapešť - Hurghada otvára ešte túto zimnú sezónu letecká spoločnosť Egyptair. Prvý let je naplánovaný na 28. novembra 2020, pričom nová linka do Egypta bude premávať až do 27. marca 2021. O tejto novinke informovali egyptské aerolinky prostredníctvom tlačovej správy.

viac
[Bezpečná dovolenka na exotickom Zanzibare s letenkami za akciové ceny]
12.11.2020
Bezpečná dovolenka na exotickom Zanzibare s letenkami za akciové ceny

Azúrové more, nádherné pláže s jemným bielym pieskom, exotická vegetácia či omamná vôňa korenia. Aj takto by sa dal opísať Zanzibar - ostrov ležiaci pri juhovýchodnom pobreží Afriky. Je ideálnou destináciou práve na dovolenku počas zimy, teraz navyše extra výhodnú aj vďaka letenkám na Zanzibar za akciové ceny.

viac

Krátka história Helsínk

Budova parlamentu v Helsinkách
Budova parlamentu v Helsinkách

Helsinki majú zaujímavú a bohatú históriu, vydajte sa po jej stopách spolu s nami prostredníctvom nasledujúcich riadkov.

Do Švédskeho kráľovstva v 16. storočí patrilo aj Fínsko. Kráľ Gustáv I. Vasa vraj založil Helsinki preto, aby existovalo mesto, ktoré bude konkurovať mestu Reval (dnešný Tallinn), ktoré sa nachádzalo na južnej strane Fínskeho zálivu. Oficiálny dátum vzniku Helsinki je 12. jún 1550. Tento deň sa do dejín zapísal ako ten, kedy kráľ prikázal mešťanom z okolitých miest, aby sa presťahovali do novovzniknutých Helsínk. Švédsky sa Helsinki nazývajú Helsingfors.

V 18. storočí, konkrétne po založení Petrohradu v roku 1703 zosilnel ruský vplyv. Zo vzájomného súperenia medzi Ruskom a Švédskom vznikla Severná vojnaHelsinki v rokoch 1713 – 1721 obsadili ruské vojská a následne sa situácia zopakovala aj v rokoch 1741-1743. Námorná pevnosť Sveaborg, tzv. Gibraltar severu“ slúžiaca obrane mesta sa začala budovať až v roku 1748. V súčasnosti sa nazýva Suomenlinna a patrí k turistickým cieľom  väčšiny návštevníkov Helsínk .

Uzavretie spojenectva medzi Napoleonom Bonaparte a ruským cárom Alexandrom I. znamenalo pre Švédsko opäť neľahké obdobie, v roku 1808 totiž Rusko Švédsku vypovedalo vojnu. Pevnosť mesto Helsinki pred ruskými vojskami neochránila. Po vyhlásení mieru bolo Fínsko pripojené k Rusko ako autonómne veľkovojvodstvo. V roku 1812 cár Alexander I. vymenoval Helsinki za hlavné mesto Fínska. Z predchádzajúceho hlavného mesta Turku bola do Helsínk presunutá aj najstaršia fínska univerzita.

Vojna sa na meste výrazne podpísala. Následne muselo prejsť viacerými architektonickými úpravami a v centre začal prevládať empírový štýl. V tomto období bol postavená evanjelická katedrála, ktorej stavba bola dokončená v roku 1852. V druhej polovici 19. storočia Helsinki prešli výrazným priemyselným rastom až sa stali najpriemyselnejším fínskym mestom. V tomto období sa aj výrazne zvýšil počet ich obyvateľov, až dosiahol hodnotu 100 000. Železničná sieť sa rozrástla tiež v 19. storočí, v roku 1862 boli Helsinki spojené s Hämeenlinnou a v roku 1870 s Petrohradom. Nová architektúra bola výrazne ovplyvnená západoeurópskymi prvkami industrializáciou.

Rok 1906 bol významný najmä pre ženy, tie tu totiž ako druhé na svete získali právo voliť.

V roku 1918 sa stalo Fínsko samostatné. Po fínskej občianskej vojne v roku 1918 sa Helsinki začali rýchlo rozvíjať. V architektúre sa čoraz viac objavovali hlave klasicistické a funkcionalistické prvky. Počas rokov 1934 – 1938 sa staval olympijský štadión, na ktorom sa mali odohrať letné olympijské hry, žiaľ, kvôli vojne sa zrušili. Počas vojny sa Helsinki úspešne bránili náletom ruských vojsk.

Po druhej svetovej vojne sa rozvoj mesta ešte viac zrýchlil. V meste pribudlo množstvo imigrantov, a tak sa budovali aj nové predmestia. Začali vznikať moderné stavby, ako napríklad veľké kongresové centrum Finlandia (1971), nová budova opery (1993), Múzeum moderného umenia (1998) a iné.

Fínsko je od roku 1995 členom Európskej únie a jeho hlavné mesto Helsinki bolo v roku 2000 zvolené za Európske mesto kultúry.

 

Uvedené informácie majú len informatívny charakter a boli platné v čase písania článku. CK MALKO POLO, s.r.o. prevádzkovateľ portálu letenky.sk neručí za ich správnosť a aktuálnosť.

Vyberte si lacné letenky do Helsínk:« späť

© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent